Formulare online

1OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014

PRIMĂRIA --> Home

Prezentarea comunei Oșești, judeţul Vaslui

Comuna Oșești se află situată în partea de nord - vest a judeţului Vaslui, la 28 de km de orașul Vaslui și la 10 km de Negrești. Căile de acces în comună sunt DN 15D, DJ 207E și DJ 28A. Comuna are în administrare patru sate componente și anume: Oșești, Buda, Pădureni și Vâlcele. Cele patru sate componente ale comunei sunt amplasate relativ uniform în teritoriul administrativ, deservind fiecare o parte mai mica sau mai mare a teritoriului.

Teritoriul comunei Oșești se învecinează cu:

— la nord cu orașul Negrești,
— la est cu comuna Vulturești,
— la sud - est cu comuna Pungești,
— la vest cu comuna Todirești.

Localitatea Oșești este centrul administrativ al comunei și se intinde de o parte și de cealaltă a DJ 207E. Populaţia localităţii este de 1360 locuitori și cuprinde un număr de 633 de gospodării.

Localitatea Buda face parte din comuna Oșești din anul 1956, până în acel moment aparţinând comunei Rafaila. Populaţia localităţii este de 1436 locuitori. Satul este recunoscut ca având prima femeie primar din România și din Balcani. Localnicii o comemorează cu mândrie în fiecare an pe Luiza Zavloschi, prima femeie primar din România, care a demonstrat a fi fost mult mai vrednică decât alţi primari bărbaţi din alte sate. Oamenii cu viziune dau cursul dezvoltării comunităţilor locale și primăriţa anilor 30, o perioadă foarte grea în istoria zonei, a știut să aplice soluţiile necesare. Localitatea cuprinde astăzi un număr de 547 de gospodării.

Localitatea Pădureni a intrat în nomenclatorul localităţilor la data de 27 mai 1968, odată cu noua organizare administrativă a ţării. Până în 1968 populaţia satului Pădureni a aparţinut satului Oșești. Localitatea cuprinde astăzi un număr de 97 de gospodării și 380 de locuitori.

Localitatea Vâlcele este cea mai mică localitate a comunei Oșești și cuprinde astăzi un număr de 22 de gospodării și 75 de locuitori.

Comuna Oșești, județul Vaslui

Data creare: 16-01-2018 22:24:29

Prezentarea comunei Oșești, judeţul Vaslui

Comuna Oșești, județul VasluiComuna Oșești se află situată în partea de nord - vest a judeţului Vaslui, la 28 de km de orașul Vaslui și la 10 km de Negrești. Căile de acces în comună sunt DN 15D, DJ 207E și DJ 28